Amennyiben Magyarországon szeretnénk honlapot készíteni, ahhoz a megfelelő webtárhely mellett elengedhetetlen fontosságú egy .hu domain regisztráció is.

Hogy mennyi ideig tart ennek a folyamata?

Ezt a kérdést több szemszögből is megvizsgálhatjuk, hiszen mindenképpen számításba kell venni magának a regisztrációs folyamatnak az időtartamát, illetve azt is, hogy a bejegyzést követően milyen gyorsan vehetjük használatba a kérdéses domaint.

A .hu domain regisztráció időtartama

A domain regisztrációt az esetek nagy többségében ritkán végzik önmagában, a legtöbbször egy webtárhely-szolgáltató kínálja ezt egyfajta kiegészítő szolgáltatásként, hiszen többségük regisztrátorként is üzemel.

Ilyen esetekben nekünk ügyfélként nincs más teendőnk, mint kitölteni a szükséges formanyomtatványt, amit továbbítanak az illetékes szervek irányába, majd befizetni a regisztrációs díjat. Ez általában nem tart tovább néhány percnél, azonban ettől a domain név még nem kerül rögtön a birokunkba.

A várakozás ugyanis a legtöbbször innen indul. Maga a regisztrációs folyamat általában néhány órán belül elindul egy magyar domain esetén, így szerencsés esetben előfordulhat, hogy néhány órával a leadást követően már használatba is vehetjük.

Erre nagy átlagban ritkán kell többet várni egy munkanapnál!

Tudni kell ugyanakkor, hogy a .hu domain először csak feltételesen kerül a birtokunkba, azaz 8 napon belül még elvehetik tőlünk, ha valaki megfelelő indokkal fellép a bejegyzési szándék ellen.

Amennyiben ilyesmire nem kerül sor, a .hu domain regisztrációja végérvényesen bejegyzésre kerül a nevünkre, és amíg kifizetjük utána a megfelelő díjakat, addig a miénk is marad.

Nyilván ezt a folyamatot alaposan meghosszabbíthatja, de inkább bonyolíthatja és ellehetetlenítheti, ha olyan domain nevet választunk, ami védjegyoltalom alatt áll vagy márkanévhez kapcsolódik. Ilyenkor a védjegy tulajdonosa panasszal élhet és elveszíthetjük a kiválasztott domaint, sőt akár még kártérítési pert is indíthat ellenünk.

Ezért nagyon fontos, hogy jó .hu domain nevet válasszunk a regisztrációhoz!

Így válasszuk ki a megfelelő .hu domaint

Azt már tehát tudjuk, hogy védjegyoltalom alatt álló nevek és márkanevek kapcsán okozhat kellemetlenséget a nem megfelelő .hu domain kiválasztása. Ezen felül azonban érdemes még számításba venni a következő szempontokat a regisztráció előtt:

Megjegyezhetőség

A sikeres .hu domain név egyik titka a megjegyezhetőség. Évekkel korábban gyakran alkalmazott tipp volt, hogy a domain névbe lehetőség szerint mindent belesűrítsünk, valójában azonban ez ma már nem a legszerencsésebb, inkább a rövid és tömör jellegre érdemes odafigyelni.

Sok esetben az sem baj, ha a domain névnek nincs közvetlen jelentése, de jól hangzik, hiszen számos ilyen sikersztorit ismerünk a közelmúltból, elég csak többek között az alza.hu esetét kiemelni a sorból.

Tömörség

A tömörség bizonyos tekintetben összefügg a megjegyezhetőséggel, de nem minden esetben, ezért érdemes külön kiemelni: a .hu domain regisztráció során igyekezzünk olyan nevet találni, ami nem sokkal hosszabb 5-8 karakternél.

Ez nem jelenti azt, hogy egy hosszabb domain nem lehet sikeres, azonban a rövidebb domaineket könnyebb begépelni, nehezebb elrontani, hiszen nem mindenki használja a Google keresőt, különösen olyan esetekben, amikor már brandépítés is társul a honlaphoz.

Kiejthetőség

Mivel a weboldalak még mindig terjedhetnek szájról-szájra, illetve egy céges honlapnál gyakran kell élőszóban elmondani, hogy hol találnak több információt vagy képet a leendő ügyfelek, ezért a jó domain kapcsán lényeges a kiejthetőség is.

Kerüljük a helyesírás tekintetében megkérdőjelezhető neveket, illetve azokat is, amelyeket magyarul írunk, de idegen nyelven ejtünk ki és fordítva, hiszen ilyenkor már egy egyszerű „sz” betű is bonyodalmakat okozhat.

A kötőjelek kerülése

A kötőjelek még mindig egyfajta mumusok a domain nevek kapcsán. Általános alapelv, hogy a kötőjeleket kerülni kell a honlapok címeinél, de legalábbis halmozásuk semmiképpen sem szerencsés, így ha szükség is van rá, legfeljebb egyet alkalmazzunk a címben.

A lokál SEO kérdése

Egykoron óriási előnyt adott a lokál SEO szempontjából, ha a domain névben szerepelt például a település neve is, így gyakran orbitális hosszúságú címek születtek. Ez ma már nem ajánlott, és bár a tapasztalatok azt mutatják, hogy nem is hátrány, a lokál SEO erősítésére azonban számos más módszer elérhető.

Forrás: Szponzorált Tartalom