Meleg vizet olcsóbban és fenntarthatóbban? Mutatjuk, hogyan

Hőszivattyús technológia: gazdaságos alternatíva a villanybojlerek helyett

A háztartások energiafogyasztásának jelentős részét a melegvíz-előállítás teszi ki, ám egyre többen keresnek költséghatékonyabb és környezetkímélőbb megoldásokat. A hőszivattyús bojlerek új generációja forradalmasítja ezt a területet: a környezet hőjét hasznosítva harmadannyi energiával képesek meleg vizet előállítani, miközben csökkentik az ökológiai lábnyomot és hosszú távon jelentős megtakarítást biztosítanak. De hogyan működik ez a technológia, és miért érdemes váltani?

Ha hőszivattyúról hallunk, elsőként azonnal a fűtésre asszociálunk, pedig már a bojlereket is elérte az új technológia. A hőszivattyús bojler nemcsak kényelmes és hatékony, de gazdaságos és fenntartható megoldás is a meleg víz előállítására. Akár új otthonba költözünk, akár meglévő rendszert cserélünk le, mindenképpen érdemes megfontolni a technológia használatát.

Hogyan működik?

A hőszivattyús vízmelegítők a környezet hőjét hasznosítják, így lényegesen hatékonyabbak lehetnek, mint a hagyományos villanybojlerek.

„Egy hőszivattyús bojler képes ugyanannyi meleg vizet előállítani, mint egy hagyományos készülék, de mindezt harmadannyi energia felhasználásával. Ez az energiatakarékosság nemcsak a pénztárcánkat, hanem a környezetünket is kíméli” – magyarázta ifj. Korcsok Gábor, a Gree hőszivattyúk kereskedelmi vezetője.

Az ilyen készülékek a környezeti levegő hőjét használják fel a víz melegítésére. Ez egy speciális kompresszor segítségével történik, amely intelligensen szabályozza a működését, hogy mindig az optimális energiafelhasználást biztosítsa.

„Az új generációs Thermal Pro hőszivattyús vízmelegítő például innovatív hőcserélőkkel van felszerelve, amelyek gyorsabb és hatékonyabb hőátadást tesznek lehetővé. Ez nemcsak rövidebb idő alatt állít elő meleg vizet, de hosszabb élettartamot is garantál” – tette hozzá a szakember.

A 200 literes és 270 literes kivitelben elérhető hőszivattyús bojlerek különösen ajánlottak olyan családok számára, ahol folyamatosan szükség van nagyobb mennyiségű meleg vízre, de nagyszerű választás lehet a környezetbarát megoldásokat keresőknek is, akik minimalizálnák az energiafelhasználást. Az új otthont építőknek vagy felújítóknak szintén érdemes megfontolni ezt a megoldást, ha hosszú távon szeretnének költséghatékonyan üzemeltethető rendszert.

Így érdemes készüléket választani

„A hőszivattyús vízmelegítőkkel szemben a kombi kazánok például nem tudják elkülöníteni a fűtési és melegvíz-ellátási funkciókat, ami csökkentheti az élettartamukat. Nyáron pedig, amikor hűtési üzemmódban működnek, nehézkesebben és kevésbé gazdaságosan állítanak elő meleg vizet” – fejtette ki a szakértő, aki azt is elmondta, milyen szempontok szerint érdemes készüléket választani.

„Olyan modellt részesítsünk előnyben, amely környezetbarát, R290 hűtőközeget használ, amely nemcsak hatékony, de csökkenti az ökológiai lábnyomunkat is. Figyeljünk a tartály minőségére, amely korrózióvédelemmel van ellátva, és megfelelő túlnyomás- és hővédelemmel rendelkezik.”

Bár a hőszivattyús bojlerek beszerzési költsége elsőre talán magasabbnak tűnhet, az alacsonyabb energiafogyasztás és a kisebb karbantartási igény miatt már néhány éven belül megtérülhet a befektetés, miközben óvjuk a környezetünket.

„Ezáltal egy olyan választás, amellyel nemcsak a jelenlegi költségeinket csökkenthetjük, hanem a jövőbeni energiatakarékos otthonok alapját is megteremtjük” – zárta gondolatait a Gree szakembere.

 

Fotók (forrás: gree-magyarorszag.hu)

Booking.com