Folly tobozok érkeztek a debreceni Természettárba
A Folly Arborétum és a Természettár együttműködésének köszönhetőn 18 db különféle cédrus és fenyőtoboz utazott különleges gonddal becsomagolva Debrecenbe, köztük az óriástobozú fenyő (Pinus coulteri) 35 centiméteres toboza is. A Folly számára mindig is fontos volt az edukáció, a fiatalabb generációban a környezet iránti érdeklődés, a természet iránti szeretet felkeltése, ezért szívesen ajándékozták a Természettárnak az arborétum ikonikus fáinak termését.
A debreceni Természettár tizennyolc különleges tobozzal bővítette jelenlegi kollekcióját, amelyeket egy kivételével a Folly Arborétum ajándékozott a kiállítótérnek. A kert 60 éves 12 méter magas óriástobozú fenyőjéről (Pinus coulteri) származó 35 centiméteres tobozt a Természettár megvásárolta, hogy látogatói is rá tudjanak csodálkozni e termés méreteire.
A számos különböző méretű és külsejű tobozt alapos gondossággal készítették elő a szállításhoz: a kisebb tobozokat papírtasakokba, majd használt fóliába tették, az óriástobozú fenyő toboza pedig ennél is nagyobb odafigyelést igényelt, ezt használt zsugorfóliába tekerték, hogy sértetlenül érkezhessen Debrecenbe.
„Arborétumunk különleges történetéből jól látszik, hogy nekünk fontos a környezetre való odafigyelés, ezért szívesen vállalunk szerepet a természetvédelmi nevelésben is. Egyrészt példamutatással szeretnénk rávilágítani ennek jelentőségére: négy generáció óta gondozzuk a még dédnagyapám által, 1905-ben alapított ma már 5 hektáros arborétumot; másrészt idén tavasztól ezért nyitunk az iskolás csoportok felé, programjaink között ezért kínálunk rendhagyó természetismereti foglalkozásokat is. Ha már fiatalon sikerül elérnünk, hogy a gyerekek megszeressék és gondoskodjanak az őket körülvevő természetről, egy sokkal környezettudatosabb generációt tudunk felnevelni. A debreceni Természettár is sokat tesz azért, hogy minél több embernek megmutassák a természet érdekességeit, csodáit, ezért nagyon szívesen ajándékoztuk nekik a kert különböző cédrusainak és fenyőinek tobozait” – mondta el Folly Réka tulajdonos, az alapító dédunokája az együttműködés kapcsán.
Természettár
A debreceni Természettár azzal a céllal jött létre, hogy minél több embernek megmutathassák a természet érdekességeit és csodáit – azokat is, amelyeket nem lehet mindenhol látni. Ehhez híven, több mint 4500 preparátummal, modellel és különleges kellékkel lehet találkozni vándorló kiállításuk során, hogy ne csak a természetbúvárok, de mi is betekinthessünk a botanika, a madarak vagy a tengerek különleges élővilágába. Interaktív foglalkozásokat is tartanak, amelyek során eljátszhatjuk, hogy mi is tudósok vagy felfedezők vagyunk, valamint terepgyakorlatokat is rendeznek, ahol élőben is feltárhatjuk a természet kincseit.
Folly – A Balaton édenkertje
A badacsonyörsi Folly Arborétum első örökzöldjeit Dr. Folly Gyula pécsi orvos telepítette 115 évvel ezelőtt. A hely extra klimatikus adottságainak köszönhetően a messzi földről érkezett ritka növények is gyökeret vertek, ezért az arborétum gondozását a család újabb generációi vitték tovább. Az induláskor alig fél hektárnyi területből ma már öthektáros arborétum lett, ahol több mint 400 tűlevelű és 200 lombos fa- és cserjeféle virul. A Folly család négy generációjának elkötelezett munkája és kitartása a Balaton édenkertjévé varázsolta a helyet. Az itt található négy világtáj növényei, a különleges cédrusok, ciprusok és borókák egész évben várják a látogatókat. Mi több, az érdeklődők a helyszínen Folly teákat, szörpöket és borokat is kóstolhatnak, az étteremben pedig badacsonyi ínyencségekkel várják a vendégeket, a jelen szabályozás értelmében csak a teraszon.